Ez egy polimer alapú, viaszos epoxi formaleválasztó, amely kézi alkalmazásra, illetve felhordásra is alkalmas.
A formaleválasztó folyadék ülepedésre hajlamos, ezért használat előtt fel kell rázni, homogenizálni szükséges.
Tárolása légmentesen történjen, mivel az oldószer komponens ellenkező esetben elpárolog és a visszamaradó tulajdonképpeni formaleválasztó viasz sűrűbb, ezáltal nehezen felhordható lesz.
Felhasználási területek:
I. A formaleválasztó használatával lényegesen megnövelhetjük a szilikon szerszám élettartamát, hovatovább olyan anyagból is készíthetünk szerszámot, amihez egyébként az öntőgyantánk erősen köt.
Használata:
- Tisztítsuk meg a szerszám, szilikonsablon felületét. Ha szükséges, akkor zsírtalanítsuk is pl. izopropil alkohollal.
- Ecsettel vagy finom szövésű, nem karcoló, nem töredező, száraz ronggyal hordjunk fel egy vékony réteg formaleválasztót a kívánt felületre. Figyelem: használjunk védőkesztyűt és kerüljük a párolgó anyag belélegzését!
- 15 perc száradás után a kezelt felületen egy tartós, hőálló polimerréteg keletkezik.
- Kézzel egy arra alkalmas finom, puha textillel, ami nem karcol vagy polírfilccel fényesítsük a felületet igény szerint.
- Ismételjük meg a folyamatot többször, kétszer-háromszor a tartósabb bevonat kialakítása érdekében.
II. Formaleválasztót nem csak az öntőforma élettartamának meghosszabbítására, a felület pórusainak tömítésére és a könnyebb szerszámbontás céljából használhatunk.
A formaleválasztó a két- vagy többrészes termékelemek, öntőformák készítéséhez is segítséget nyújt.
A már kikeményedett epoxi felületét bekenve bátran ráönthetünk egy másik epoxigyanta réteget vagy elemet. Az újabb öntés kikeményedésekor a részek szétválaszthatók lesznek.
Gyakran szembesülünk azzal az ellentmondással, hogy megéri-e a többlet munkaráfordítás a szerszám élettartamának meghosszabbítása. Nos ennek megítélése függ a szerszám értékétől, elkészítésének módjától idejétől stb. és hogy hány készterméket szeretnénk egy szerszámmal legyártani.
Más esetben pedig azt tapasztaljuk, hogy az eredetileg hibátlan, polírozott szerszám felülete veszít fényességéből, mivel a viasz kézi felhordásával nem tudjuk elérni ugyanazt a tükörsima felületet, amit a szerszám eredeti gépi polírozásával.
Ellenben ha a szerszámunk eleve nem volt tükörsima és/vagy karcmentes, akkor még javíthatunk is a felület minőségén a formaleválasztó szakszerű alkalmazásával.
Egy gyengébb minőségű szerszám felülete adott esetben javítható is.
III. Ne csak igen/nem válaszokat keressünk a használatra.
Például egy szerszám élettartamát kompromisszummal is növelhetjük.
- Használjunk formaléválasztót részlegesen! Ott, ahol a legkényesebb a szerszámbontás, legbonyolultabb a szerszámkialakítás ill. nagy az alámetszés.
- Használjunk ott is, ahol a felületen javítani tudunk.
- Ahol pedig a szerszám felületét nem tudjuk javítani ill. csak ronthatunk rajta, ott ne használjuk.
Figyelem !
Epoxigyanta öntésekor csak epoxigyantához ajánlott formaleválasztót használjunk. Eltérő esetben az anyag térhálósodása sikertelen lehet.