Műgyanta Ékszer Öntőformák
A műgyanta ékszer öntőformák többnyire szilikonból készülnek.
Ilyen formákat használunk, amikor ékszereinket műgyantából, epoxigyantából, Art Clay-ből öntjük. Ugyanis a szilikonhoz ezek az anyagok egyáltalán nem tapadnak.
Ugyanakkor műgyanta öntőforma a klasszikus fémből készült ékszerek öntésénél is fontos szerepet játszik. Ilyenkor a fémöntéshez először egy viaszmintát kell készíteni, amit szintén szilikonformába történő öntéssel valósítunk meg.
Az alacsony olvadáspontú fémek speciális szilikonba önthetők, amik ezt a hőmérsékletet elviselik (kb. 250-300 °C).
Előfordul, hogy a formát más anyagból pl. poliuretánból gyártják. Ez a betonékszer formákhoz talán még ideálisabb.
A műgyanta ékszer öntőformának tartósnak és nagyon jó reprodukciós képességűnek kell lennie. Azaz, az eredeti mesterpéldányt mikron mm-es pontossággal kell tudnia visszadni.
Ezen kívűl az ékszerek általában finoman cizelláltak, ezért az ékszer formát úgy kell kialakítani, hogy a kész darabot a formából könnyen el tudjuk távolítani.
A lap alján olvassa el, hogyan használjuk a műgyanta öntőformákat!
A szilikon medál öntőformákkal egyedi medálokat készíthet.
Ehhez szinte bármilyen önthető anyagot választhat, mellyekből a legkisebb kiszereléssel is több tucat saját kreációt önthet.
Tekintve, hogy egy medál általában csak néhány cm3.
A karkötő öntőformák kiválasztásánál a belső méretre különösen figyelni kell.
Előfordulhat, hogy nem megy rá a karunkra.
Létezik un. nyitott forma is, amivel igazán különleges és változtatható méretűt is önthetünk.
Másik lehetőség, hogy enyhén rugalmas anyagból, pl. változtatható keménységű epoxiból készítjük, így kicsit összenyomható lesz.
Az egyedi gyűrű készítése talán a legizgalmasabb.
Az ékszerek közül ez az, ami ajándéknak is legszemélyesebb.
Ezekkel a szilikon gyűrű formákkal olyan maradandó emléket alkothat, ami biztosan nem kapható sehol sem.
Ezekkel az öntőformákkal többnyire nőknek való egyedi fülbevalókat kreálhat.
Szükséges még fülbevaló foglalatot, kapcsot is hozzá beszerezni.
Itt olyan ékszerféle formákat talál, amiket máshová nem soroltunk be vagy amikkel más ékszerek részeit öntheti ki.
Például kulcstartó, díszgomb, ékszerkő.
A műgyanta öntőforma használata és karbantartása:
- Első lépésként, öntés előtt meg kell határoznunk, hogy mennyi anyagot keverjünk meg.
Előzőleg töltsük fel vízzel, majd mérjük meg a térfogatát vagy tömegét. Mivel a webshopunkban kapható műgyanta sűrűsége a vízétől nem sokban tér el, egyszerűen a biztonság kedvéért illetve a keverőeszközökön maradó veszteség miatt egy kicsivel többet (kb. 5%-kal) keverjünk meg, s máris pontosan meghatároztuk, hogy mennyire van szükségünk. - Használat előtt érdemes elmosni, megtisztítani a portól.
- Ha érintkezett zsíros, olajos anyaggal, akkor a legjobb ha izopropil alkohollal megtisztítjuk. Ez egy nagyon erős zsíroldó.
- Öntés előtt szárítsuk meg. Hajszárítóval gyorsíthatjuk a folyamatot. A víz jelenléte végzetes lehet a gyantára nézve.
- Sok esetben, különösen a medálok, de általában a lapos, lemezszerű daraboknál fontos, hogy az öntőforma vízszintesen álljon. Különben elfogadhatatlanul ferde lesz a kiöntött rész. Ezért a formát egy műanyag merevlemezre helyezzük, amit vízmértékkel beállítunk. Műanyag lemezre legjobb választás a polipropilén. Ha véletlenül rácseppen a gyanta vagy más anyag (sem), nem ragad hozzá. Így könnyen tisztítható lesz, nem kell eldobni.
- Használjunk az adott anyaghoz alkalmas formaleválasztót, amivel megnövelhetjük a műgyanta öntőforma élettartamát. A szilikon forma nem örökéletű. Kialakítástól, anyagminőségtől, karbantartástól, az alkalmazott gyantától függően 30-150 öntésre lehet alkalmas. Ha formaleválasztót alkalmazunk, akkor ennek a többszörösére.
- Az öntés ill. a darab kikeményedése és szerszámbontás után az ékszerformát langyos vízzel mossuk el.
- Megszáradás után egy dobozban tároljuk feszültségmentesen úgy, hogy ne nyomódjon össze. Bár a szilikon formatartó, erő hatására hosszabb tárolás után un. kúszásra hajlamos, deformálódik.